POŻARY W KOMINACH

Problemy z kominami zaczynają się wraz z nadchodzącym sezonem grzewczym. Należy więc zadbać o należyty stan przewodów dymowych, terminowe badania kominiarskie i odpowiedni opał, gdyż w razie interwencji straży pożarnej trzeba się liczyć z konsekwencjami prawnymi. Pożaru sadzy czy zadymienia nie wolno ignorować.

A zatem właściciele kamienic, spółdzielnie mieszkaniowe, a także właściciele domków jednorodzinnych, zapewniając ciepło w naszych mieszkaniach, muszą pamiętać o właściwej eksploatacji urządzeń i instalacji grzewczej. Zgodnie z ustawą Prawo Budowlane przewody kominowe (dymowe, spalinowe i wentylacyjne) muszą mieć przeprowadzony przegląd stanu technicznego przynajmniej raz w roku. Kominy, które służą do odprowadzenia dymu z pieców opalanych paliwem stałym, muszą być czyszczone co najmniej cztery razy w roku, a od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym co najmniej dwa razy w roku.

Pożary sadzy w kominach to dowód na niewykonanie powyższego obowiązku. Pomijając aspekt prawny, z uwagi na który możemy otrzymać mandat karny, pożar sadzy w kominie może doprowadzić do jego uszkodzenia, pęknięcia komina. W konsekwencji tego ogień może przenieść się do wnętrza pomieszczenia (np. pod dach o palnej, drewnianej konstrukcji), a wylatujące w czasie takiego pożaru iskry i płaty palącej się sadzy mogą spowodować pożar sąsiednich budynków i materiałów.

W przypadku zaistnienia pożaru w kominie należy:

* wykonują połączenie na numer alarmowy 998 lub 112, wezwać Państwową Straż Pożarną, podając szczegółowo co się dzieje i jak dojechać do danego budynku,
* wygasić ogień w piecu, kominku,
* zamknąć dopływ powietrza do pieca od dołu i od góry (z braku powietrza ogień z czasem wygaśnie),
* przez cały czas dozorować całą długość przewodu kominowego od strony pomieszczeń,
* zabezpieczyć do ewentualnego użycia środki gaśnicze, np. gaśnice, koc gaśniczy,
* udostępnić pomieszczenia i udzielić niezbędnych informacji przybyłym strażakom.

WAŻNE !

Pożarów kominowych, nie należy gasić wodą, gdyż gwałtowne oziębienie komina i parowanie wody może spowodować pęknięcia komina i rozprzestrzenienie się pożaru.

* Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza, aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać, iż przez nieszczelne przewody przedostają się palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla (czad).

Jeżeli zadbamy o właściwy stan techniczny sprzętu, urządzeń i instalacji, będziemy wykorzystywać je zgodnie przeznaczeniem, odpowiednio eksploatować, ryzyko powstania pożaru, wybuchu czy zatrucia zmniejszymy do minimum.