Każdy nowy roku przynosi wiele zmian. Zmieniają się przepisy, również przepisy dotyczące ochrony przeciwpożarowej obiektów. Ważna zmiana jest w przepisie dotyczącym podręcznego sprzętu gaśniczego. Zgodnie z § 13 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków (…) za podręczy sprzęt gaśniczy uważa się wyłącznie gaśnice spełniające wymagania Polskich Norm, będących odpowiednikami norm europejskich (EN). Zgodnie z tym, z nowym rokiem wycofane zostają z użytku gaśnice pianowe. Kilkudziesięcioletni okres ich używalności minął bezpowrotnie. Przyczyn wycofania tych gaśnic jest więcej:
– często występowała korozja powierzchni zbiorników gaśnic oraz perforacja ścianek,
– brak było prawidłowych zabezpieczeń przed wzrostem ciśnienia ponad dopuszczalne,
– mała skuteczności gaśnicza w stosunku do wagi gaśnicy, jak również nietypowy sposób postępowania przed uruchomieniem gaśnicy. Gaśnica pianowa była jedyną, którą należało obrócić do góry dnem. Pozostałe gaśnice (proszkowe, śniegowe) w żadnym przypadku nie należy okręcać, ani przed uruchomieniem gaśnicy, ani w trakcie gaszenia.
Płyn, którym wypełniony był zbiornik gaśnicy nosił zasadowy odczyn. W środku gaśnicy znajdował się szklany zbiornik z kwasem. Grzybek, który należało zbić, aby uruchomić gaśnicę przebijał parafinową przeponę słoju i kwas mieszał się z zasadą. Powstawała burzliwa reakcja chemiczne, efektem której było powstanie dwutlenku węgla, który wraz z cieczami tworzył pianę.