Corocznym problemem straży pożarnej podczas prac żniwnych są pożary zboża na pniu, rżysk oraz pozostałości roślinnych.
Podczas tych prac, przy zbiorze palnych płodów rolnych osoby odpowiedzialne za pracę sprzętu, maszyn i pojazdów są obowiązane zapewnić bezpieczeństwo pożarowe. Podstawowym warunkiem bezpieczeństwa przy obsłudze ciągników, kombajnów pracujących zarówno na polu jak również przewożących zboża, siano czy słomę jest zakaz palenia tytoniu.
W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, chodzieska straż pożarna będzie kontrolowała pojazdy pracujące na polach, ich stan techniczny, wyposażenie w podręczny sprzęt gaśniczy, szpadle, beczki z wodą itp. Bardzo pozytywnie odbierane są wszystkie, dodatkowe zabezpieczenia prac polowych – w ubiegłym roku pracujący na polu w okolicach Lipin rolnik, oprócz właściwego wyposażenia kombajnu, przygotowany miał również ciągnik do oborania ewentualnego pożaru na polu.
Natomiast przy ustawianiu stogów należy przestrzegać kilku zasad:
- powierzchnia sterty lub stogu nie może przekroczyć 1000m2 i 5000m3.
- zachować minimalne odległości sterty (stogu) od:
- budynków konstrukcji palnej – 30m
- budynków konstrukcji niepalnej – 20m,
- dróg publicznych i torów kolejowych – 30m,
- urządzeń i przewodów linii elektrycznych wysokiego napięcia – 30m,
- innego stogu – 30m,
- lasów i terenów zadrzewionych – 100m;
- wokół stert i stogów w odległości 3m od nich należy wykonać i utrzymywać zmineralizowany (pozbawiony materiałów palnych) pas o szerokości co najmniej 2m,
W przypadku, kiedy jakakolwiek z tych odległości nie zostanie zachowana, straż będzie zmuszona wydać decyzję nakazującą przesunięcia stogu.
Zachowanie tych kilku podstawowych warunków zabezpieczenia prac pozwoli w znacznej mierze ograniczyć powstanie pożarów oraz ich skutki.